Burun estetiği sonrası Revizyon, sekonder veya tertiyer rinoplastisi adlı işlemin türkçe karşılığı düzeltme rinoplastisidir.
Önceki burun estetiğinden memnun kalmamış kişilerde uygulanır. Bazı durumlarda burun şekli düzgün ancak kişinin nefes alma sıkıntısı düzeltme ameliyatına gereksinim yaratır. Diğer taraftan bazı kişilerde hiç nefes sıkıntısı olmazken kişi şekil bozukluğu nedeni ile tekrar ameliyata başvurur.

Düzeltme rinoplasti’sinde doğru cerrahın seçılmesi birinci rinoplastiden çok daha önemli ver her artan düzeltme işleminde ameliyat zorluğu ve komplikasyonları daha da artar. Bunun nedeni skar dokusunun artması ve anatomik özelliklerin kaybolmasıdır. Burun küçültme ameliyatı her zaman büyütme ameliyatından daha kolay olmuştur. Cerrahınızı aradığınızda önceki cerrahınıza inanıyorsanız, her zaman onu tercih etmeniz gerekecek çünkü önceki işlemde ne yapıldığından herkesten daha fazla haberdar.

Birinci burun ameliyatlarını kişiye özel olarak anlatıyoruz ancak bu özellik düzeltme işleminde dahada belirgin. Düzeltme ameliyatını yapan plastik cerrahınız septorinoplasti işlemini çok iyi bilmesi gerekiyor, çünkü düzelmenin temel direği septum (burun orta duvarı) dır. Çoğu eğrilik ve çökmenin septum problemine bağlı olmasının yanı sıra düzeltme ameliyatlarında kullanılan kıkırdak greftlerinin temelini oluşturur.

Alıntı:www.yakupavsar.com

>>>>Haberin Devamı >>>>>

Burun estetiği olmak isteyen hastalarımın %80inde genelde nefes darlığı ve benzer sorunları olmaktadır.Septorinoplasti ameliyatında burun estetiği yanısıra nefes darlığı ayrıca giderilir. Bu ameliyatta burun kemeri alınabilir, boyutu değiştirilebilir, burun ucu şekillendirilebilir, burun delikleri küçültülebilir. Burundan nefes alma problemlerini çözmeye yönelik müdahaleler (septoplasti, konkaplasti…) ile birlikte yapılabilir. Burun cerrahisinde estetik ve fonksiyon birbirinden ayrılmaz ünsürlerdir ve başarılı burun ameliyatı yüzünüzle uyumlu doğal bir burun görüntüsü sağlamalı ve nefes almayı daha da rahatlatmalıdır. Erkeklerde 18, kızlarda 17 yaştan itibaren bu ameliyat yapılabilir.

İlk önce burun içi ve dışı ayrıntılı bir şekilde muayene edilir. Ek bir hastalık ve problem var ise bu aşamada endozkopi ve görüntüleme yöntemleri ile tespit edilir (deviasyon, sinüzit, nazal polip vs …). Ameliyattan önce burun ve yüzden fotoğraf çekilir. Bu pozlar ameliyatınızı planlamada kullanılır. Ayrıca alınan görüntüler üzerinde bilgisayar ortamında çalışma yapılır. Böylece ameliyat sonrası görüntü hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Ameliyat kesileri burun deliklerinin içinden yapıldığı için dış görünümde herhangi bir ameliyat izi olmaz.

Ameliyat, genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi hastadaki problemlerin ağırlığına bağlı olarak değişir ve ortalama 2.5-3 saattir. Ameliyat sonrası en fazla bir gece hastanede kalınır. Ameliyat sonu burun içine tamponlar ve burun üzerine plastik bir atel yerleştirilir. Ameliyattan sonra nerdeyse hiç ağrı olmaz, olabilecek hafif ağrı, ağrı kesici ilaçlar ile kolayca giderilebilir. 24-48 saat sonra tamponlar, 6. gün atel alınır. Burun içi dikişler kendiliğinden düşer. Atel alındıktan sonra 3 gün burun bandajı uygulanır. Morluklar 7-10 gün içinde kaybolur. Şişliklerin çoğu ilk 15 gün içinde hızla azalır ve burun son şekline yakın normal bir görünüm kazanır. Kalan şişliklerin azalması, burnun tam olarak oturması ve son halini alması yaklaşık 3-6 ay sürer. Yapılan cerrahi işlemine göre ameliyattan 7-10 gün sonra normal yaşama dönebilir veya uçak yolculuğu yapabilirsiniz.

Nefes darlığı ve özgüven !
Burun eğriliği olan çoğu kişi nefes almakta sıkıntı çeker, karşısındaki kişiye direk bakamaz, konuşmakta zorlanır ve özğüveni düşüktür. Fotograf çektirme konusunda bile sıkıntı söz konusu. Burun estetiği ile birlikte yapılan deviyasyon tamiri sonucunda kişinin yaşam kalitesi değişir.

Estetik ameliyat beraberinde nefes darlığı giderilmesi !
Rinoplasti isteği olan ve ayrıca nefes darlığı şikayeti olan hastaların ilk sordukları soru şu, ‘önce hangisini yaptırmam gerekir’ veya ‘ iki ameliyat bir arada olur mu?’. Septorinoplasti dediğimiz işlem plastik cerrahların ilgilendiği en önemli işlemlerden birisi. Septorinoplastide hem septum deviyasyonu düzeltilir ve hem rinoplasti yapılır. İdeal sonuç isteniyorsa iki işlem kesinlikle bir arada yapılmalı. Bunun için çeşitli teknik nedenler söz konusu olmaktadır.

Deviyasyon ameliyatı geçirenler dikkat etmeli !
Deviyasyon ameliyatında burun orta duvarının eğriliği düzeltilir. Çoğu zaman orta duvar kıkırdağına SMR işlemi yapılarak çıkarılan kıkırdak yapısı atılır, oysa ki septum kıkırdağı çok özel ve önemli bir yapıdır. Daha sonra burun estetik ameliyatı için başvuran bu hastalarda doku eksikliği sıkıntısı söz konusu olmaktadır. Bu nedenle ya estetik ameliyatı septum deviyasyonu ile birlikte yapılmalı veya septum ameliyatı sırasında çıkarılan kıkırdak yapısı kulak arkası cilt altına gömülerek depo yapılmalıdır.

Alıntı:www.yakupavsar.com

>>>>Haberin Devamı >>>>>

Genelde lokal veya genel anestezi verilerek yapılan burun ucu estetiği ameliyatı, yapılacak işlemlere göre, 1 saat kadar sürmektedir.

Burun ucunda hafif sorunlarınız varsa lokal anestezi altında yapılarak 10 dakika içinde yeni burununuza sahip olabilirsiniz.

Burun ucu estetiği ameliyatı sonrası kişi hastaneden aynı gün taburcu olabilmektedir.

Bununla beraber ameliyat sonrası 3 gün de bandaj kullanımı önerilir.

Estetik ameliyat tan 4 gün sonra uçak yolculuğuna, 5 gün sonra da işe dönüşe izin verilir.
Alıntı:www.yakupavsar.com

>>>>Haberin Devamı >>>>>

Erkeklerde meme estetiği hakkında merak edilen soruların cevaplarını Prof. Dr. Onur Erol, yanıtladı:

* Erkekler neden meme estetiği yaptırıyor?
Erkek meme estetiğinin en büyük nedeni ‘jinekomasti’ dediğimiz bir sorundur. Yani erkek memesi, kadınsı bir şekilde büyüyebilir. Ergenlik döneminde gözlenen hormonal dengesizlikler, hormon içeren ilaçların kullanımı, erkek üreme organının gelişim bozuklukları, aşırı alkol ya da uyuşturucu buna neden olabilir. Bu dönemde erkek çocuklarının büyük bir kısmında meme dokusunda büyüme oluşur. Genelde dikkat çekici boyutta değildir ve ergenlik dönemini takiben, bir yıl içinde meme küçülerek normal boyutuna gelir. Ancak bu değişim bazen ilerleyerek devam eder ve meme olması gerekenden daha büyük olarak kalır. Bu büyüme tek taraflı ya da çift taraflı olabilir.

* Meme estetiğine erkekler de kadınlar kadar ilgi gösteriyor mu?
Evet kadınlar meme dikleştirme, büyütme ve küçültme gibi uygulamaları tercih ederken, erkekler daha estetik bir görünüm için memelerini küçültmeyi tercih ediyor.

* Bu durum özellikle ergenlik döneminde ciddi bir kompleks yaratıyor mu?
Ergenlik ve bunu takip eden genç erkeklik döneminde, kendi ve karşı cinsin vücudundaki değişimleri son derece yakından takip eden gençler; vücudunda oluşan ve karşı cinsin seks karakteri olarak tanımlanan meme büyümesini doğal olarak utanç verici bulabiliyor. Bu nedenle en kolay çözümü de vücudunu saklamakta buluyor ve kendini toplumdan soyutluyor. Bu kişiler, arkadaşlarının yanında soyunmaktan çekinir ve denize dahi girmezler. Bazen içine kapanık, bazen de agresif olabilirler. Aileleri onlara yardımcı olmazsa, bunalıma girebilirler. Zira yanlış bir düşünce ile kendilerinde erkekliğin az olduğunu zannederler. Ayrıca arkadaşlarının kendisiyle alay etmesi de onları üzer ve birçok sorun yaratır.

* Operasyondan sonra memenin tekrar büyüme riski var mı?
Bu tür bir jinekomasti olmaz ancak çok ileride vücudun her tarafı yağ toplarsa, orada da yağlanma olabilir.

* Meme büyümesi tehlikeli olabilir mi?
Erkeğin testisindeki bir büyüme ile birlikte memede de büyüme olursa, bunun bir tümör olduğunu düşünmek gerekir. Buna bağlı büyümeler, hormon incelemeleriyle hemen belirlenebilir.

* Bu sorunun çözümü için mutlaka ameliyat mı gerekli?
Jinekomasti tedavisi, cerrahi bir müdahale yerine basit bir liposuction tekniğiyle uygulanabilir. Yağ dokusunun artmasına bağlı gelişen jinekomastilerde, genelde liposuction yeterli oluyor. Liposuction, meme başı çevresinden açılan küçük deliklerden girilerek yapılıyor. Ancak memenin büyümesinde buradaki dokunun sertliği söz konusuysa, o zaman liposuction yetmiyor. Bunun cerrahi olarak alınması gerekiyor. Cerrahi müdahale için meme başı çevresinden yarım daire şeklinde kesi yapılarak girişim yapılıyor. Buradan girilerek büyümüş meme dokusu çıkartılıyor. Bu tür durumlarda konturların daha düzgün olması için liposuction da cerrahiye eklenebiliyor.

* Ergenlik bitmeden gençlerin komplekse girmemesi için bu konuda bir önlem alınabilir mi yoksa erken mi?
15-16 yaşından itibaren meme operasyonu yapılabilir. Genç, memeleri büyüdüğü anda gerekli tetkikler yaptırır ve en kısa zamanda bunlara müdahale edilirse, psikolojik sorunlar da önlemiş olur. Bu nedenle yaz tatili veya sömestrede bize gelen genç erkek hastaların sayısı bir hayli fazladır.

* Bir meme operasyonu ne kadar sürüyor?
Ameliyat, memenin büyüklüğü ve uygulanan yöntem ya da yöntemlere göre lokal veya genel anestezi altında yapılabiliyor. Süresi 30 dakika ile 90 dakika arasında değişebiliyor. Hasta genelde ameliyat sonrası hastanede kalmadan aynı gün evine; 1-2 gün içinde de işine dönebiliyor. Girişim sonrasında memenin yeni formunu koruyarak iyileşmesi için, 3 hafta elastik bir bandaj uygulanması gerekiyor.

* Herhangi bir sorun olmadan da erkekler estetik yaptırıyor mu?
Böyle bir teknik de mevcut. Bu taktirde kaslarının altına silikon protez yerleştirerek, daha belirgin göğüs kası görünümü elde etmek isteyen kişiler nadir de olsa var. Bu basit bir ameliyattır. Ancak ben kişisel olarak böyle bir ameliyatı erkeklere önermem. Kadınlarda kullanılan silikonun aynısı kullanılır. Bazen kişiye özel silikonlar da hazırlanıyor. Benim çekimser davranmamın nedeni; göğüs kaslarının travmaya maruz kalıp özelliklerini daha çok kaybetme ihtimalinin olmasıdır. Kasın altına silikon yerleşince doğal yapısı bozulur.

* Ellenince anlaşılır mı?
Hayır, kesinlikle anlaşılmaz.

Alıntı:Sabah

>>>>Haberin Devamı >>>>>